با وجود انتخاب های زیادی برای محافظت از دستان وجود دارد، انتخاب دستکش مناسب با یک فعالیت شغلی خاص می تواند شما را سردرگم کند. می توان با پوشیدن دستکش مناسب از اکثر مصدومیت ها و بیماری های پوستی دست جلوگیری به عمل آورد. متاسفانه بعضی مواقع نیروی کار از این دستکش ها استفاده نمی کنند.

آن ها گمان می کنند که با پوشیدن دستکش ایمنی، سرعت آن ها  و مهارتشان در کار کاهش می یابد. همین مساله باعث می شود تا در طول انجام کار با آسیب های سطحی و جدی موجه شوند که گاها بسیار خطرناک هستند. به دلایلی که گفته شد، بسیار اهمیت دارد که دستکش بتواند به هر دو نیاز پاسخ دهد. به عبارتی دیگر دستکش ها هم باید امنیت نیروی کار را بالا ببرد و هم خللی در چابکی و سرعت عمل و مهارت فرد به وجود نیاورد.

نحوه انتخاب دستکش ایمنی مناسب

نحوه ی انتخاب دستکش ایمنی مناسب

شما چگونه می توانید بهترین دستکش را انتخاب کنید که مناسب فعالیت کاری خاص شما باشد؟ انتخاب بهترین دستکش فراتر از انتخاب سایز مناسب است و شما باید دستکشی را انتخاب کنید که ایمنی بیشتری را برایتان به ارمغان آورد. دستکش در صنایع مختلف باید بر اساس مواد یا ابزاری که قرار است با آن ها در تماس باشد و خطر هایی که این ابزار و مواد می توانند به وجود آورند انتخاب شود. البته دستکش ایمنی باید مناسب عملیات مورد نظر شما باشد و سرعت عمل را پایین نیاورد.

در واقع دستکش ایده آلی که از شما در برابر مواد شیمیایی و ابزارآلات مختلف و همچنین حرارت بالا محافظت کند، همچنین بسیار راحت و انعطاف پذیر باشد، به طور قطع وجود ندارد. دستکش ها تنها می توانند شدت آسیب را تا حد مناسبی کاهش دهند. اینگونه نیست که شما گمان کنید با داشتن دستکش محافظ می توانید با خیال راحت با ابزار، دستگاه ها و مواد شیمیایی تماس برقرار کنید و آسیبی نبینید.

دستکش صنعتی مناسب برای مواد شیمیایی

پس از آنکه نوع مواد شیمیایی که با آن ها سر و کار دارید را مشخص کردید، باید در میان انواع دستکش ها بگردید و جنس یا پلیمر آن دستکش ایمنی که بیشترین هماهنگی را دارد انتخاب کنید. دستکش های مختلف تنها در نوع مواد محافظتی متفاوت نیستند، بلکه این اختلاف در جنس و بافت خود دستکش، انعطاف پذیری و ضخامت نیز وجود دارد. زمانی که نوبت به انتخاب دستکش صنعتی می رسد، اینگونه نیست که یک دستکش برای تمام موقعیت ها و فعالیت ها قابل استفاده باشد. دو فاکتور اساسی در هنگام انتخاب دستکش وجود دارد؛ نفوذ و دگرگونی.

دگرگونی به معنی تغییرات فیزیکی است که پس از برخورد با مواد شیمیایی برای دستکش رخ می دهد. برای مثال هیدروکربن می تواند لاتکس را به سرعت تخریب کند و باعث دگرگونی آن شود. این در حالی است که پلیمر نیتریل در برابر این گروه مواد شیمیایی مقاوم است.

دستکش لاتکس

پلاستیک طبیعی یا همان لاتکس ارزان قیمت ترین و متداول ترین دستکش ها در صنایع شیمیایی مختلف هستند. البته باید بدانید که لاتکس مقاومت بالایی در مقابل مواد شیمیایی ندارد. بیشتر در صنایع غذایی و دارویی از دستکش لاتکس استفاده می شود، زیرا این دستکش ها در مقابل پاتوژن های خونی مقاوم هستند.

زمانی که از دستکش لاتکس استفاده می کنید، یکی از نگرانی هایی که می توانید داشته باشید آلرژی های پوستی است. پودر موجود در این دستکش ها ممکن است برای پوست دست شما ایجاد آلرژی کند و به آن آسیب برساند. پوست های حساس معمولا بیشتر در معرض این آلرژی هستند. همچنین بعضی از افراد با پوشیدن دستکش ایمنی لاتکس دچار واکنش ها حساسیتی نظیر تنگی نفس یا آسم می شوند.

دستکش ایمنی لاتکس

دستکش نیتریل

دستکش نیتریل مقاومت عمومی خوبی در مقابل مواد شیمیایی دارد. این دستکش ها کمی گران تر از دستکش لاتکس هستند اما از سایر دستکش های ایمنی ارزان قیمت تر و مقرون به صرفه تر هستند. بنابراین این دستکش ها در مقایسه با سایرین در صنایع بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند. دستکش نیتریل برای کار با مواد شیمیایی جان سخت است و به راحتی خراب نمی شود.

تولیدکنندگان شیمیایی برای انجام فعالیت هایی که در کارخانجات صورت می گیرد غالبا از این دستکش صنعتی بهره می برند. نیتریل در مقابل بنزین، نفت و سایر حلال های پتروشیمی مقاومت خوبی دارند. یکی از راه حل های جلوگیری از حساسیت های ایجاد شده توسط دستکش لاتکس، استفاده از دستکش نیتریل به جای آن ها است که ضد حساسیت می باشد.

دستکش ایمنی نیتریل

دستکش نئوپرن

این مدل دستکش ها در مقابل رنج وسیعی از مواد شیمیایی خطرناک، مقاومت عالی و بالایی دارند. اسید ها، الکل ها، روغن ها و جوهر ها برخی از موادی هستند که می توانید برای کار با آن ها از دستکش نئوپرن استفاده کنید. در واقع مهمترین دلیلی که این دستکش را به عنوان دستکش اسیدی در صنعت معرفی کرده، محافظت بالایی است که در برابر اسید ها، مواد پایه و بسیاری از مواد شیمیایی ارگانیک دارد.

ویژگی دیگر این پلیمر، انعطاف پذیری و چابکی به هنگام کار کردن است. دستکش نئوپرن برای موقعیت هایی که نیاز به حساسیت و ظرافت بالا برای انجام کار دارد، بسیار مناسب است. پیشنهاد می شود از این دستکش ها برای کار با عامل های اکسید کننده ی غیر طبیعی مانند ترکیب های اسید نیتریک و اسید کرومیک استفاده نکنید.

دستکش ایمنی نئوپرن

دستکش PVC

دستکش PVC که با نام دستکش پلاستیکی هم شناخته می شود، به طور عمده در صنعت پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از دلایل استفاده از این مدل در صنعت پتروشیمی، قیمت ارزان آن هاست که شما می توانید از آن ها به عنوان دستکش یکبار مصرف نیز استفاده کنید.

با این حال دستکش PVC دوام مناسبی دارد و و در مقابل خطر بریده شدن هم از دست شما مراقبت می کند. این مدل دستکش ایمنی نسبت به مدل های پلیمری دیگر در مقابل عامل های اکسیداسیون رقیق کننده نظیر نیتریک، کرومیک، هیدروکلریک و اسید فسفریک مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

دستکش ایمنی PVC

دستکش بوتیل

بیشترین مورد مصرف دستکش بوتیل برای کار با گاز هایی نظیر هیدروژن سیانید و گاز کلر است. دلیل این امر عدم نفوذ پذیری بالای این دستکش ایمنی در مقابل گاز ها است. به دلیل ساختار مولکولی عالی این ماده، از آن برای لایه ی داخلی تایر ها نیز استفاده می شود تا باد تایر به سادگی از آن خارج نشود. همچنین برای ساخت لباس های نظامی ضد گاز نیز از بوتیل استفاده می شود تا آن را نفوذ ناپذیر کند.

یکی از مشکلات استفاده از دستکش بوتیل، قیمت بالای آن است. بوتیل یکی از گران ترین مواد در ساخت دستکش صنعتی است. اما باید توجه کرد که این دستکش بسیار در حفظ سلامت و ایمنی افراد تاثیرگذار است.

دستکش ایمنی بوتیل

دستکش ویتون

ویتون گران ترین پلیمر تولید شده در دنیاست، اما از طرفی این پلیمر بسیار اثر بخش و کاراست. دستکش ویتون قادر است در شرایط بسیار خطرناکی که مدل های دیگر کارایی  ندارند با قدرت کار کند و از شما محافظت کند. تولید ویتون در ابتدا برای استفاده در صنعت هوافضا بود، زیرا که این ماده مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و گرما دارد. زمانی که قرار است با هیدروکربن های آروماتیک نظیر بنزن و تولوئن کار کنید، دستکش ویتون مطمئن ترین انتخاب شماست. از آنجایی که تحقیقات نشان داده اند که بنزن باعث سرطان کبد می شود، حتما علاقه دارید که با استفاده از دستکش ویتون از سلامت خود و نیروی کار خود در برابر آن محافظت کنید.

دستکش ایمنی ویتون

ملاحظات فیزیکی دستکش ایمنی

علاوه بر انتخاب جنس دستکش و اطمینان از کارایی آن در مقابل مواد شیمیایی، فاکتور های دیگری هم وجود دارند که باید به آن ها توجه کنید تا مناسب ترین دستکش را برای کارتا خریداری کنید. شما ممکن است دستکشی با جنس عالی داشته باشید، اما اگر کارگر نتواند دست های خود را خم کند و به راحتی ابزار را در دست بگیرد، در این صورت دستکش شما بی مصرف خواهد بود.

طول دستکش، محافظت در مقابل لغزش، ضخامت، مقاومت در برابر برش و سایش، مقاومت در برابر حرارت و شعله، محافظت در مقابل سرما و خوش دست بودن از ویژگی های مهم یک دستکش ایمنی است.

دستکش های نازک برای انجام کار های ظریف مناسب تر هستند و با چابکی بیشتری می توانید کار کنید. البته این دستکش ها معمولا مقاومتی در برابر برش ندارند. در عوض دستکش های ضخیم مانور و چابکی شما را تا حدی محدود می کنند، اما از دستان شما در مقابل بریدگی و ساییدگی محافظت می کند.

دستکش ایمنی نازک

دستکش جوشکاری

جوشکاری شامل رنج وسیعی از دستوراتی است که رعایت آن ها برای حفظ سلامتی شما کاملا ضروری است. سوختگی ها رایج ترین آسیب و خطری است که به دلیل وجود جرقه ها و مواد مذاب در جوشکاری، فرد را تهدید می کند. در صورتی که این مواد مذاب و جرقه های ناشی از مدل های مختلف جوشکاری بر روی پوست شما بریزد، ممکن است سوختگی های شدیدی را به وجود آورد. باید یک سری فاکتور ها را در جوشکاری رعایت کنید تا آسیب ها به حداقل برسند.

بیش از ۲۵ درصد از حادثه های جوشکاری شامل آسیب به دست و انگشتان است.

حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از سوختگی های به وجود آمده در حین جوشکاری نیاز به خدمات اورژانسی دارد.

۷۰ درصد افرادی که بر اثر جوشکاری مصدوم شده انن، اعلام کرده اند که از دستکش جوشکاری استفاده نکرده اند.

داشتن لوازمی که سلامت شما را تضمین کند و از آسیب های احتمالی جلوگیری کنند به اندازه ی داشتن وسایل و تجهیزات جوشکاری اهمیت دارند. دو قسمت مهم بدن که باید در حین جوشکاری به شدت از آن ها محافظت کنید، دست ها و چشم ها هستند. تمام اینها دلایلی هستند که پوشیدن دستکش ایمنی در حین جوشکاری را ضروری می کنند. شما باید بهترین دستکش جوشکاری را که در بازار وجود دارد برای خود و کارگران خود خریداری کنید تا از سلامت آن ها محافظت کنید.

مواد مورد استفاده در دستکش جوشکاری

چرم های مورد استفاده برای تولید دستکش جوشکاری شامل موارد زیر می باشد که توسط برترین برند های دنیا مورد استفاده قرار می گیرند

  • پوست گوزن
  • پوست بز
  • چرم گاو
  • پوست آهو

دستکش جوشکاری

دستکش ضد برش

هیچکس دلش نمی خواهد یک انگشت خود را از دست دهد. ممکن است شما لازم باشد سال ها یا حتی برای تمام عمر کاری خود با ابزار های برش کار کنید. دستکش ضد برش طراحی شده است تا از دست شما در مقابل بریده شدن به وسیله ی ابزار تیز و برنده جلوگیری کند.

زمانی که بدترین درد ها را در ذهن خود مرور می کنید، درد بریده شدن دست یا انگشت بدون شک می تواند در بالای لیست شما قرار بگیرد. خیلی فاکتور ها می تواند یک دستکش ایمنی را ضد برش کند. معمولا افرادی که در صنایع سنگ، چوب و فلزات فعالیت می کنند با ابزار های سایشی و برشی زیادی سر و کار دارند. این افراد بیشترین نیاز را به دستکش ضد برش دارند.
دستکش های ضد برش مختلفی در بازار با سطوح مختلف مقاومت در برابر برش وجود دارند. اگر فکر می کنید که شما حتما به دستکشی با بالاترین سطح محافظت نیاز دارید، کاملا در اشتباه هستید.

دستکش ایمنی ضد برش

جمع بندی

دستکش‌ها از جمله مهمترین ابزارهای ایمنی در تمامی زمینه‌ها می‌باشد چراکه دست‌ها در تمامی مشاغل نزدیکترین عضو از بدن می‌باشد که در معرض خطرات ناشی از ابزار برنده، مواد شیمیایی و… می‌باشند. از این رو استفاده از دستکش‌های ایمنی بسیار مهم بوده و می‌تواند باعث جلوگیری از این خطرات شود و بسیار تاکیید به استفاده از این محصول مهم و کاربردی می‌شود. با توجه به این مسئله مهم به معرفی دستکش‌های ایمنی پرداختیم. چنانچه تمایل به مشاهده محصولات صنایع ایمنی عادل و خرید دستکش ایمنی دارید می توانید از اینجا اقدام نمایید.