کلاه ها انواع مختلفی دارند و دسته بندی های مختلفی برای کلاه ها در نظر گرفته می شود. غالبا کلاه های ایمنی از جنس فایبرگلاس یا مواد پلاستیکی هستند. همواره آسیب هایی که می تواند منجر به صدمات جانی شود، کارگران و افرادی که در کارگاه های مختلف و محیط کار مشغول به کار هستند را تهدید می کند. یکی از این آسیب ها ضرباتی است که ممکن است به سر کاربر وارد شود و حتی منجر به مرگ او شود. به همین دلیل استفاده از لوازم ایمنی برای مراقبت از سر شما، به خصوص استفاده از کلاه ایمنی ضروری می باشد. البته استفاده از کلاه ایمنی می تواند از صورت شما نیز محافظت کند. با استفاده از کلاه ایمنی از سر کاربر در مقابل پرتاب شدن اشیا به سمت سر و نیز برخورد سر به قطعات و یا موانع موجود در کار، محافظت می کند.

کلاه ها انواع مختلفی دارند و دسته بندی های مختلفی برای کلاه ها در نظر گرفته می شود. غالبا کلاه های ایمنی از جنس فایبرگلاس یا مواد پلاستیکی هستند. در اینجا به دو دسته بندی رایج آن ها اشاره می کنیم.

یک دسته بندی بر اساس استفاده در مشاغل مختلف است.

کلاه های کلاس A :

این نوع کلاه در برابر ضربه مقاوم می باشد و کار حفاظت در برابر ضربه را دارد اما نمی تواند در برابر جریان برق از سر کاربر محافظت کند. این نوع کلاه در معادن، کارگاه های ساختمانی، کارخانه ها و ... استفاده می شود.

کلاه های کلاس B :

این نوع کلاه برای محافظت سر از ضربه، جریان برق و سوختگی استفاده می شود و برای کاربرانی که در محیط هایی با جریان الکتریکی بالا کار می کنند، مناسب می باشد.

کلاه های کلاس c :

این نوع کلاه برای حفاظت های محدود و ناشی از برخورد با اشیا ثابت کاربرد دارد و سر کاربر را در مقابل ضربات و جریان برق محافظت نمی کند و برای مشاغلی که در محیط هایی مانند تصفیه خانه ها، پالایشگاه ها و کارگاه های شیمیایی انجام می شوند، کاربرد دارد.

Description: https://www.abzarkhaneh.com/Uploads/News/User2_636775547183103125.jpg

دسته بندی دیگر بر اساس رتبه کاربر در کارگاه و بر اساس رنگ کلاه می باشد. این نوع دسته بندی در تمامی کارگاه های ساختمانی و عمرانی یکسان می باشد.

کلاه سفید برای مدیران، مهندسان و مدیران ارشد در کارگاه ها استفاده می شود.

کلاه زرد رنگ برای کارگران استفاده می شود و پرکاربردترین کلاه در کارگاه ها می باشد.

کلاه سبز رنگ، برای کارکنان خدمات فنی و مسئولین ایمنی در کارگاه ها استفاده می شود.

کارگران در بخش تعمیرات، برق کاران و اپراتورهای فنی از کلاه آبی رنگ استفاده می کنند.

کلاه ایمنی قرمز رنگ برای آتش نشانان استفاده می شود.

جوشکاران و کارگران در محیط های بالا از کلاه قهوه ای رنگ استفاده می کنند.

رنگ دیگر کلاه ایمنی در کارگاه ها، خاکستری می باشد که برای بازدید کنندگان و مهمانان کارگاه استفاده می شود.

در کنار تمام این توضیحات، دو رنگ زرد و سفید در کارگاه ها رایج می باشند.

Description: https://www.abzarkhaneh.com/Uploads/News/User2_636775547251218359.jpg

اگر می خواهید کلاه درست و مناسب برای خود انتخاب کنید به نکات زیر توجه کنید.

حتما کلاهی که انتخاب می کنید باید در برابر ضربات مقاوم باشد و ضربه وارده را به سر کاربر انتقال ندهد. حتما کلاه ایمنی ای تهیه کنید تا ضد آب باشد و به اصطلاح کندسوز باشد. بندها و تسمه های کلاه که جهت محکم کردن کلاه به سر استفاده می شود، حتما باید با کیفیت و محکم باشند و قابلیت تغییر اندازه داشته باشند. کلاه ایمنی نباید وزن بالایی داشته باشد تا روی سر کاربر سنگینی کند و در حین کار برای او ایجاد مشکل نماید. اگر از کلاه می خواهید برای حفاظت صورت و پشت و گردن استفاده کنید باید کلاه ایمنی شما از نوع لبه دار در دور تا دور کلاه باشد. اگر کلاهی که انتخاب می کنید دارای نوارهای داخلی هستند باید قابلیت تعویض نوار داشته باشند. اگر در محیط مرطوب کار می کنید حتما کلاهی تهیه کنید که رطوبت در آن نفوذ نکند.

اگر کلاه ایمنی دارید، قبل از استفاده همیشه آن را بررسی کنید که ضربه دیده نباشد.